محل تبلیغات شما

بوشهربهار1392

شهر بوشهر یک شهر جنوبی ساحلی که تقریبا در جنوبغربی قرار دارد. و یکی از بندرگاه هایی است که دقیقا در خلیج فارس واقع شده برخلافبندرعباس که در مرز عمان و خلیج فارس است و یا چابهار که در دریای عمان واقع شده ،بوشهر دقیقا در خلیج فارس است.

شهر بوشهر(بندر بوشهر) در روی نقشه شبیه یک شبهجزیره است. که جز یک طرف آن که به خشکی وصل است سه طرف آن آب قرار دارد.

از تهران تا بوشهر حدود 1300 کیلومتر راه است.

ما از مسیر تهران – ساوه- سلفچگان- دلیجان-اصفهان- آباده- شیراز- کازرون- برازجان-بوشهر- رفتیم.

البته از مسیرهای دیگری هم میشود رفت. مانندیاسوج – بوشهر و اهواز- بوشهر.

در طول مسیر استراحتگاهها وجاهای دیدنی فراوان وجوددارد، برای کسانی که بخواهند در طول مسیر بایستند وهمچنین از فضای دیدنی و منابعطبیعی و همچنین از آثار باستانی لذت ببرند.

ما یکبار در اصفهان در نزدیکی زاینده رود ایستادیمو آنجا شام خوردیم .ما قبلا به اصفهان سفر کرده بودیم که در صفحات قبلی این وبلاگبرایتان نوشتم. اما متاسفانه آن چیزی که اینبار از زاینده رود دیدیم شبیه قبلنبود.

زاینده رود دستمال کشیده  و تر تمیزبود و بدون آب بود! حتی لجن هم، کفزاینده رود نبود.

به نظر میامد که کف زاینده رود را برای شب عید دستمالکشیده باشند!

قبلا یکی از اقوام که در یکی از روستاهای اطرافاصفهان به اسم سمیرم باغی داشت و آنرا با قنات و چاه آب داخل آن خریداری کرده بود گفتهبود که باغش به خاطر بی آبی و خشک شدن قنات و چاه آبش خشک شده است. اما فکر نمیکردم که تا این حد بی آبی باشد که زاینده رود نیزخشک باشد.

در طول سفرما یکبارهم برای صرف صبحانه و رفعخستگی بعد از شیراز در برازجان درکنار دریاچه پریشان  ایستادیم. دریاچه پریشان که از ظاهر و امکاناتیکه در آنجا برای توریست و بازدید کنندگان فراهم کرده بودند ، معلوم بود روزی ایندریاچه رونق داشته و ازبازدید کننده های فراون برخوردار بوده است ،اکنون هیچی ازدریاچه باقی نمانده بود واز دور شبیه باتلاق بود و به هیچ کس اجازه نزدیکی شدن بهآنرا نمی دادند. از دریاچه فقط نامی از آن برجای مانده بود.

جاده بندر بوشهر تا شیراز شبیه جاده شمال،کوهستانی و پرپیچ و خم و باریک است.در شب رانندگی در این جاده سخت است .اصلادرجاده چراغی نیست.

ناهار هم مهمان شهر بندربوشهر بودیم.

خوشبختانه در طول زمان ماندمان در بندر بوشهر ،تمامغذاهایی که دررستورانهای آنجا خوردیم خوب بودند و خوشمزه و البته تند و تیز.

استان بوشهر یک شهر باستانی است و به خاطرهمجواریش با شیراز مکانهای باستانی دیدنی فراوانی دارد. بوشهر از زمان هخامنشیاننیز به عنوان بندرگاه  مورد استفاده بودهاست .بقایای تاریخی آن را میتوانید دربندر سیراف(بندر طاهری امروزی)  که یک بندر تاریخی باستانی است ببیند و همچنیننیمه کاخها و مقبره های زمان داریوش را در شهر برازجان ببینید.

بوشهر و شیراز از لحاظ موسیقی و بیان کلمات شباهتهایی به هم دارند. نوع کلماتی را که ادامی کنند تقریا شبیه هم هست و فقط در لحجه متفاوت هستند.مثلا کلمات بید- خین وکلماتی اینچنینی را شبیه هم عنوان می کنند.البته در جاهای مختلف استان بوشهر نوعلحجه و آوا با هم تا حدی متفاوت هست.من هرچه از نت سرچ کردم موسیقی بندر بوشهرآرام بود و من موسیقی ریتمیکی از بندر بوشهر نشنیدم.

از لحاظ تیپ و پوشش ،مردمان بندربوشهرمردمانیخوش تیپ هستند و اگر به خاطر لحجه هایشان نباشد در ظاهر اصلا با مردم تهران تفاوتیندارند.

در بازار آن قیمت اجناس هیچ تفاوتی با  قیمتهای تهران نداشت که جای تعجب بود.

البته به جز محصولات خود شهرهای بوشهر.

مثلا ارده های خوشمزه، که البته رنگشان تیره تراست نسبت به ارده های یزد. و خرما که انواع خرما و رطب و شیره های آنها وجوددارد.البته اگر دقت نکنید ممکن است شیره بی کیفیتی بخرید .مثلا شیره ی  ترش شده یا اینکه مزه سوختگی می دهد.

متاسفانه در خود شهر بوشهر اطلاع رسانی برایبازدید از مکانهای دیدنی خیلی کم بود.در حالیکه در اکثر شهرهای ایران در ایام عید،بخصوص شهرهای مهم کشور پایگاهای نوروزی برپا هستند و با دادن کاغذهایی شامل نقشهشهر و راهها و مکانهای دیدنی کمک زیادی در استفاده بهینه از زمان و بازدید ازمکانهای گردگشری می کنند.

ما با وجود اینکه نقشه شهر بوشهر را از همانجاتهیه کردیم. اما باز هم اطلاعات کامل جاهای دیدنی در آن نبود.

ما تنها جاهای دیدنی که رفتیم آب شیرین کن وبازار بود.

البته باضافه گشت زنی در جاده ساحلی ، در شهر وجاده بندر بوشهر تا بندر شیف.

در ظاهر بندر بوشهر ،به نظر شهر فقیری می  آید. هنوز کمبود آب در این شهر هست و قطعی آبوجود دارد. با وجود اینکه آب شیرین کن زده اند و آب دریا را شیرین می کنند اما بازهم کمبود آب وجود دارد اما مورد زننده ای که در این شهر وجود داد این است کههنوزسپتینگ تانک وجود ندارد و فاضلابهایشان به دریا ریخته میشود و به همین دلیل دراین شهر ساحل خوب و مناسبی برای شنا تقریبا وجود ندارد. جز دو سه مورد : مثل خودپارک آب شیرین کن و پارک زیتون.

کلن توصیه می کنم به هیچ عنوان در ساحلهایی کهجمعیت نیست وارد نشوید. چون حتما آلودگی وجود دارد. حتی اگر در جاده ساحلی بندربوشهر بروید می بینید که سربازهای نگهابانی که در بعضی جاها نگهبانی می دهند درکنارشان دستشویی سیاری ساخته شده است که فاضلابش به دریا ریخته میشود. وهمین امرباعث میشود تا کیلومترها ساحل، غیرقابل استفاده و کاملا آلوده باشد.

جالب است با وجود اینکه هنوز در این شهرفاضلابها به دریا ریخته میشود ولی همان آب دریا را تصفیه می کنند و به مردم تحویلمی دهند.البته در خانه ها دستگاه تصفیه آب خانگی هم وجود دارد که جهت آب آشامیدنیاست و آب لوله کشی برای شتشو است .

آب لوله کشی در واقع کاملا غیر قابل خوردن است .یک وجب روغن و املاح در آن هست  و طعم بدیهم دارد.

وجوداینکه ما 5 فروردین در آنجا بودیم اما آب وهوای بوشهر خنک بود و باد تند می وزید. دریا آرام بود.اما به خاطر سردی هوا نمیشدزیاد توی آب ماند. فقط همان حوالی ظهر.

در عوض کلی بادبادک هوا کردیم.

سواحل بندر بوشهرماسه ای و در بعضی جاها سنگیاست.ماسه هایش برعکس ماسه های شمال سفت و محکم هستند و پا در آنها فرونمی رود. حتیماسه ها زیاد به پا نمی چسبند و زود میریزند. در جاهایی که دریا سنگی است خطر شناو احتمال غرق شدن وجود دارد.

رنگ دریای جنوب، برعکس دریای شمال سبز است. مخصوصاقبل از ظهر سبزی آن وضوح بیشتری دارد تا بعد ازظهر.

من تعجب کردم از اینکه چرا می گویند رنگ دریاهاآبی است؟ و رنگ آبی آسمان در دریا می افتد و باعث آبی شدن رنگ دریا میشود؟ پسمعلوم میشود این حرف غلط است. احتمالا رنگ دریاها، یا به خاطر میزان حجم آبانباشته شده روی هم و نوع املاح و مرجانها ویا نوع سنگهای کف دریا و جلبکهای روی آن و آبزیان درون آب است.

و تفاوت دیگری که دریای جنوب با دریای شمال داردجزرو مد زیاد دریای جنوب است. شاید تا حد یک متر هم آب بالا بیاید. که البته علتآن واضح است به خاطر آزاد بودن دریای خلیج فارس و دریاچه بودن دریای خزر است.اینقدرجزرو مد آب زیاد است که به وضوح به چشم هر بینند ای می اید. به خصوص طرف بعد ازظهر به بعد، کافی است در روی سنگ خشک کنار ساحل دریا بنشینید تا یکساعت بعد آبزیرپایتان باشد. 

یک نکتهجالب توجه که در بوشهر نسبت به دریای بندر عباس برای من وجود داشت این بود که دربوشهر به هیچ عنوان نه بوی دریا میآمد نه بوی ماهی. و رطوبت هوایی هم وجود نداشت ویا اگر بود خیلی کم که با پوست احساس نمیشد.

در حالیکه هردو درحاشیه خلیج فارس هستند ،در استانهرمزگان در همان ابتدای ورود از حاجی آباد هم میشد بوی دریا بوی وماهی جنوب را استشمامکرد اما در بوشهر اصلا.

در اصل آب و هوای بوشهر گرم و خشک  است حالا گذشته از اینکه، موقعی که ما رفتیمخنک بود.

و نکته دیگری که تفاوت بین بوشهرو بندرعباس و یاحتی جزایر آنجا برای من بود (که البته ممکن است این مورد فقط صرفا احساس من باشد ونه همه)این بود که در بندر عباس انگار از همه جا ،زمین و آسمان و خورشید و دریا همهعشق می بارد .اما در بوشهر این احساس نبود. من اسم بندر عباس را گذاشته بودم مثلثعشق با سه راس خورشید - دریا - خشکی.

شاید این احساس به خاطر نوع آب هوای منطقه باشدیا شاید هم به علت نوع ارتباط آدمهای محلی آنجا.

من چند تا عکس از بوشهر و دریای آن برایتان میگذارم و در صفحات بعدی وبلاگ می توانید مکانهای دیدنی بندر بوشهر و شهرستانهایدیگر استان بوشهر را بخوانید.

عکسها در ادامه مطلب

دزفول با شبی رویایی

جاهای دیدنی بوشهر

سایر جزایر استان بوشهر

بوشهر ,آب ,بندر ,هم ,شهر ,وجود ,که در ,بندر بوشهر ,به خاطر ,وجود دارد ,زاینده رود ,دریا ریخته میشود

مشخصات

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

طباطبایی فر، مشاور خانواده و مدرس مهارت زندگی دکتر هادی زارعی خدمات تاسیسات ایران William's info Della's game Katharine's collection دفتر امور فرهنگی و دینی شرکت آبفار استان زنجان میان Thomas's collection داستان.رمان.